poniedziałek, 22 września 2014
piątek, 19 września 2014
poniedziałek, 15 września 2014

Świątynia Hōryū (Hōryū-ji, 法隆寺)

Wzniesiona w 607 r. na polecenie księcia Shōtoku. Budowniczymi byli mistrzowie z Korei, którzy wznieśli wszystkie japońskie świątynie i klasztory w okresie Asuka. Jest to, obok budowli w Korei, jedyny przykład budownictwa chińskiego tego okresu.
W 670 r. świątynia została zniszczona przez pożar. Odbudowano ją w 708 r. Z pierwotnych zabudowań zachował się m.in. główny pawilon (kondō), zaliczany do najstarszych, drewnianych budynków na świecie. Do naszych czasów dotrwał także pawilon Yumedono z 738 r.kondō Hōryū-ji

niedziela, 14 września 2014

Jedna z legend dotyczących pochodzenia zwyczaju umieszczania przed sklepami i restauracjami figurki machającego łapką kota mówi, że zwierzątko zapraszało w ten sposób klientów do podupadającej herbaciarni swojej pani i w ten sposób nie tylko uratowało jej lokal, ale nawet doprowadziło do rozkwitu.

Jeśli manekineko podnosi lewą łapkę, przywołuje klientów i gości; jeśli prawą – zapewnia szczęście i dobrobyt. Im wyżej – tym więcej. Można spotkać figurki z podniesionymi obydwoma łapkami, traktowane lekceważąco zwłaszcza przez Japończyków, którzy taki gest uważają za przesadzony, a w konsekwencji są mało popularne.

Trójkolorowy manekineko zapewnia szczególnie dużo szczęścia i bogactwa. Biała figurka oznacza czystość i niewinność, a czarna - popularna zwłaszcza wśród kobiet - odstrasza demony i dręczycieli. Złoty manekineko sprowadza bogactwo, a czerwony odpędza choroby, wreszcie różowy przyciąga adoratorów.

sobota, 13 września 2014

[...] przeprosiny w Japonii spełniają zupełnie inna rolę niż w świecie zachodnim. Mianowicie, mało kto przeprasza, jak potrąci kogoś w zatłoczonym metrze, ale przeprasza za o wiele mniejsze uchybienia – wręcz drobnostki – kogoś, kogo zna. Członkowie spoza grupy traktowani są obojętnie lub nieraz nawet z lekką wrogością.

Jacek Izydorczyk, Hanzai znaczy przestępstwo

piątek, 12 września 2014

Takim oto pociągiem będzie można przejechać się w Japonii od października 2015 r.

źródło: rocketnews24.com

czwartek, 11 września 2014
 
1 , 2

Blogi
http://blogsiteslist.com